Dochádzka žiakov
a) Budova školy sa pre žiakov otvára o 730 hod. Vyučovanie sa začína o 740 hod. a riadi sa podľa schváleného rozvrhu.
b) Vyučovanie sa končí poslednou vyučovacou hodinou. V budove školy sa môžu zdržiavať iba žiaci s pedagogickým dozorom.
c) Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania pre chorobu, alebo iný vážny dôvod, musí zákonný zástupca žiaka ohlásiť jeho neprítomnosť písomne alebo telefonicky najneskôr ráno v 1.deň neprítomnosti na vyučovaní.
d) Každý žiak si zabezpečí žiacku knižku na začiatku školského roka. Žiak je povinný túto žiacku knižku predložiť lekárovi, ktorý do nej vpíše dôvod a dĺžku neprítomnosti žiaka na vyučovaní a potvrdí to svojou pečiatkou a podpisom.
e) Ak ochorie žiak (alebo niektorá z osôb, s ktorou žiak býva alebo je v trvalom styku) na prenosnú infekčnú chorobu, oznámi to ihneď zákonný zástupca triednemu učiteľovi.
f) Žiaka môže v nevyhnutných prípadoch z vyučovania uvolniť na:
maximálne 2 vyučovacie dni triedny učiteľ
viac ako 2 dni riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti
g) Ak žiak je v čase vyučovania na školskej akcii, prípadne reprezentuje školu, vymeškané hodiny sa do triednej knihy zapíšu ako školská akcia (ŠA) a do celkového počtu vymeškaných hodín triedny učiteľ tieto hodiny nezapočítava.
h) Neskorý bezdôvodný príchod na 1. vyučovaciu hodinu je vážnym porušením vnútorného poriadku školy. Je dôvodom na výchovné opatrenia :
za prvé 3 neskoré príchody 1 neospravedlnená hodina
za každý ďalší neskorý príchod 1 neospravedlnená hodina
sústavné neskoré príchody rieši pedagogická rada
i) Neospravedlnená neprítomnosť žiaka na vyučovaní je hrubým porušením vnútorného poriadku školy. Je dôvodom na výchovné opatrenia :
za 1-2 neospravedlnené hodiny napomenutie TU
za 3-4 neospravedlnené hodiny pokarhanie TU so zápisom do triedneho výkazu
za 5-7 neospravedlnených hodín pokarhanie riaditeľom so zápisom do triedneho výkazu
za 8-19 neospravedlnených hodín 2. stupeň so správania
nad 20 neospravedlnených hodín 3. stupeň so správania
nad 15 neospravedlnených hodín triedny učiteľ nahlási neúčasť na vyučovaní MsÚ a ÚPSVaR
j) Pri vymeškání viac ako 100 vyučovacích hodín za štvrťrok, upozorní triedny učiteľ na túto skutočnosť vedenie školy. Riaditeľ školy posúdi, či je potrebné nariadiť komisionálne skúšky zo všetkých predmetov v celom rozsahu učiva alebo v rozsahu, ktorý určí vyučujúci. Komisionálne skúšky budú uskutočnené až po skončení klasifikačného obdobia.
II. časť
Správanie žiakov
a) Špeciálna základná škola internátna sv. Klementa Hofbauera je katolícka škola, a preto sa od jej žiakov očakáva správanie sa podľa morálnych zásad katolíckej cirkvi, a to ako v škole počas vyučovania, na školských akciách a tiež aj na verejnosti v mimoškolskom čase. V prípade, že správanie bude v rozpore s týmito zásadami a správanie žiaka bude poškodzovať dobré meno školy, škola bude z toho vyvádzať primerané výchovné opatrenia.
b) Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený. Pod vhodným oblečením sa rozumie dlhé nohavice a tričká, príp. košele s rukávmi. U dievčat môže byť aj sukňa s minimálnou dĺžkou po kolená.
c) Pri vstupe do budovy a na chodbách zdraví všetkých pracovníkov školy. Môže používať pozdrav: „Dobrý deň“ alebo „Pochválený buď Ježiš Kristus“, alebo iný vhodný pozdrav.
d) Po príchode do školy je žiak povinný sa prezuť.
e) Žiak by nemal nosiť do školy a odkladať v šatni cenné veci a väčšie sumy peňazí. Za ich stratu škola neručí.
f) V školských budovách žiak dbá na bezpečný pohyb po chodbách a schodiskách, udržiava čistotu, poriadok, šetrí školské zariadenie, hospodárne zaobchádza s učebnicami a učebnými pomôckami.
g) Hodina začína zvonením. Po zazvonení žiak sedí na svojom mieste a ticho čaká na vyučujúceho. V priebehu každej vyučovacej hodiny sústredene pracuje, neruší nevhodným správaním spolužiakov a vyučujúceho. Pri vstupe učiteľa, alebo inej dospelej osoby do triedy sa žiaci postavia.
h )Dolná chodba: Počas veľkej prestávky sa žiaci riadia podľa pokynov tr. učiteľa spoločne odchádzajú na chodbu alebo dvor, prípadne zostávajú s vyučujúcim v triede. Správajú sa v súlade so školským poriadkom. Po skončení veľkej prestávky žiaci disciplinovane vchádzajú do tried spolu s učiteľom.
i) Horná chodba: Počas veľkej prestávky sa žiaci pohybujú po veľkej chodbe pod pedagogickým dozor.
j) Cez prestávky žiak využije čas na WC, prípravu pomôcok na ďalšiu hodinu a na oddych v triede. Nesmie sa zbytočne zdržiavať v iných priestoroch (chodbách) a nevychádza z budovy.
k) Podľa pokynov triedneho učiteľa má žiak službu týždenníka. Vtedy je povinný :
zabezpečiť čistotu a poriadok v triede počas celého vyučovacieho dňa;
nosiť na hodiny vyučovacie pomôcky, podľa potreby;
zodpovedá za to, že v triede sa vždy nachádza krieda, tabuľa je pred hodinou čisto umytá;
bez vyzvania hlási vyučujúcemu neprítomných žiakov na hodine;
hlási pedagogickému zástupcovi školy, neprítomnosť vyučujúceho na hodine (po 10 minútach)
po vyučovaní zabezpečí poriadok v triede, pozatvára okná, vypne svietidlá a vodu
l) Na hodiny telesnej výchovy si žiak nosí úbor a prezuvky. Nedonesenie si úboru bude posudzované ako nepripravenosť na vyučovanie, žiak sa nemôže hodiny zúčastniť. Hodina bude vykazovaná ako neospravedlnená hodina a bude riešená pedagogickou radou školy. Žiak ostáva na hodine bez aktívnej účasti.
m) Na hodiny telesnej výchovy do telocvične žiaci odchádzajú z triedy organizovane naraz celá skupina, rovnako sa z telesnej výchovy aj prichádza. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri presune.
n) Pri poškodení, prípadne strate športového náradia alebo inej učebnej pomôcky, bude mieru zavinenia posudzovať škodová komisia, ktorá dá návrh na opatrenia.
o) Pred skončením vyučovania žiak nesmie bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy.
p) Žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni odchádzajú po skončení vyučovania na obed spolu s učiteľom.
q) V súlade s pravidlami o bezpečnosti a ochrane zdravia je žiakom zakázané prinášať alebo používať v škole alkoholické nápoje a iné omamné prostriedky. Je zakázané fajčiť v celom areáli školy.
r) Žiaci nesmú nosiť do školy nože, zbrane a iné nebezpečné prostriedky, ktorými by mohli ohroziť zdravie žiakov a zamestnancov.
s) Počas vyučovania žiaci nesmú používať mobilný telefón. Telefón musí byť vypnutý. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho. Pri porušení tohto zákazu je dôvodom na výchovné opatrenia:
1 - 2 prípady pristihnutia napomenutie TU
3 prípady pokarhanie riaditeľom školy
4 a viac 2. stupeň so správania
t) Večierka je pre žiakov našej školy stanovená nasledovne: v letnom období 2200 hod.,v zimnom období 2100 hod. Účasť na verejných podujatiach po uvedenej hodine je možná len v sprievode dospelého.
u) Nedodržanie niektorého bodu vnútorného poriadku školy je dôvodom pre výchovné opatrenia v súlade s klasifikačným poriadkom (napomenutie, pokarhanie, zníženie známky zo správania, podmienečné vylúčenie, alebo vylúčenie zo školy).
v) Vyučovanie sa začína a končí modlitbou (podľa pokynov biskupského úradu).
III. časť
Časový rozvrh vyučovacích hodín
IV. časť
Záverečné ustanovenia
Záväznosť a zmeny vnútorného poriadku školy:
1.Vnútorný poriadok školy je záväzný pre všetkých žiakov školy.
2.Zmeny a doplnky vnútorného poriadku školy vydáva riaditeľ školy.
3.Vnútorný poriadok školy nadobúda platnosť dňom 1. 9. 2018.
V Podolínci, 1. 9. 2018
Ing.Jozef Goč, riaditeľ školy